שינוי עילת סגירה של תיק משטרה – חוסר אשמה | ספק של משרד הביטחון – מתן שוחד

שינוי עילת סגירה של תיק משטרה – חוסר אשמה

 

מקרה להמחשה אשר טופל ע"י משרדנו: מחיקת רישום משטרתי באמצעות שינוי עילת סגירה של תיק משטרה לעילה של חוסר אשמה. מדובר בספק של משרד הביטחון שנחשד בעבירה של מתן שוחד (עבירה בניגוד לסעיף 291 לחוק העונשין).

תחילת הפרשה – חקירה כנגד ספק של משרד הביטחון בחשד לעבירה של מתן שוחד

291. נותן שוחד לעובד הציבור כהגדרתו בסעיף 290(ב) בעד פעולה הקשורה בתפקידו, דינו – מאסר שבע שנים או קנס כאמור בסעיף 290(א).

  • במצבים מסויימים קבע המחוקק תחולה "אקס-טריטוריאלית" לעבירה של מתן שוחד; סעיף 291א (א) לחוק העונשין שכותרתו "מתן שוחד לעובד ציבור זר" קובע:

"הנותן שוחד לעובד ציבור זר בעד פעולה הקשורה בתפקידו, כדי להשיג, להבטיח או לקדם פעילות עסקית או יתרון אחר בנוגע לפעילות עסקית, דינו כדין נותן שוחד לפי סעיף 291".

  • באשר למדיניות הענישה בעבירה של מתן שוחד, בתי המשפט במחוזותינו נוקטים בגישה עונשית מחמירה כנגד מי שחטאו בשחיתות ובמתן שוחד. עוד בע"פ 341/73 מדינת ישראל נ' ויטה, פ"ד כז(2) 610, 613 (1973) פסק בית המשפט העליון כי: 

"הסכנה לדמותו של השירות הציבורי ולאפיה של החברה בישראל היא כה גדולה, עד שאין להירתע מנקיטת אמצעי ענישה קשים ומורגשים היטב כלפי כל מי שעולה על דרך השוחד – אם כנותן, אם כלוקח או כמבקש ואם כמתווך".

סגירת תיק החקירה בעילה של חוסר ראיות

  • בתום החקירה ולאחר בחינת חומר החקירה, החליטה פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) שלא להגיש כתב אישום בפרשה, אולם סגרה את תיק החקירה המשטרתי בעילה של חוסר ראיות.
  • סגירת תיק חקירה בעילה של חוסר ראיות הכתימה את שמו של החשוד ברישומיה הפנימיים של המשטרה, שכן פירושה, שנותר ספק בחפותו ורק בשל העדר מספיק ראיות, לא הועמד לדין. 
  • להרחבה אודות עילות סגירה של תיקי חקירה פליליים ראו: איזה עילות גניזה קיימות לסגירת תיק חקירה פלילי?
  • במקרה ספציפי זה, לגניזת התיק הפלילי בעילה של חוסר ראיות הייתה תוצאה פוגענית במיוחד; משנותר ספק בחפותו של האיש ביחס לעבירה של מתן שוחד, סירב משרד הביטחון להמשיך ולעבוד עמו עד שיסיר עננה זו מעל ראשו.
  • להרחבה אודות ההשלכות הפוגעניות של רישום משטרתי ראו: מדוע מומלץ לשנות את עילת סגירת תיק החקירה לחוסר אשמה?

שינוי עילת סגירת תיק משטרה לעילה של חוסר אשמה וכפועל יוצא – מחיקת הרישום המשטרתי


 

דרג את העמוד

ממוצע הצבעות / 5. כמות הצבעות

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

קבצים להורדה - לחץ לצפייה

קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל
צרו איתנו קשר
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
למעלה
שינוי גודל גופנים